1. O czytaniu słów kilka

Od kilku lat w mediach pojawiają się doniesienia, że Polacy bardzo mało czytają. Dla wielu osób nie czytających książek wytłumaczeniem jest ich wysoka cena. Jednak jest to jedynie wymówka, ponieważ dzisiaj książki można zdobywać na wiele różnych sposobów. Do dyspozycji są nie tylko tradycyjne wydania książkowe, ale także e-booki czy audiobooki. Oprócz tego dostęp do internetu daje w  zasadzie nieograniczone możliwości poszukiwania okazji cenowych i różnego rodzaju promocji. Wiele księgarni regularnie organizuje dla swoich klientów akcje rabatowe. Niejednokrotnie zupełnie przyzwoitą pozycję udaje się zdobyć za przysłowiową złotówkę. Zresztą, żeby czytać nie trzeba koniecznie kupować ciągle nowych książek.
Dostęp do wielu publicznych bibliotek daje możliwość wypożyczenia lub skorzystania na miejscu z dowolnej pozycji. Czytanie  daje nam wiele dobrego. Jest doskonałym sposobem na odpoczynek i daje nam sporo rozrywki. Poza tym pobudza wyobraźnię i niesamowicie zwiększa zasób słownictwa. Osoby, które dużo czytają, nie popełniają też błędów ortograficznych, stylistycznych czy interpunkcyjnych. Z wyżej wymienionych powodów warto zachęcać do czytania wszystkie dzieci w wieku szkolnym. Zresztą na rynku dostępnych jest też wiele książek przeznaczonych z myślą o niemowlakach.
Warto przyzwyczajać dzieci do czytania już od najmłodszych lat. Zaowocuje to nie tylko miłością do książek, ale też sprawi, że dziecko szybciej zacznie mówić ładną i poprawną polszczyzną.