10. Recenzja 'Kłamca' J. Ćwiek

Jakub Ćwiek – polski pisarz, urodzony 24 czerwca 1982r.

Jego twórczość charakteryzują nawiązania do popkultury: filmów, książek  czy rozmaitych mitologii.

W 2005 roku debiutował zbiorem opowiadań „Kłamca”. Cykl ten przeplata motywy z różnych mitologii, w tym chrześcijańskiej, oraz „mitologii współczesnej”. Główny bohater jest schrystianizowanym nordyckim bogiem kłamstwa o wdzięcznym imieniu – Loki.

Kontynuacja tego cyklu nastąpiła w 2006, była to książka „Kłamca 2: Bóg marnotrawny” następnie w 2008 pojawiła się trzecia część „Kłamca 3: Ochłap sztandaru” a zwieńczenie cyklu nastąpiło w roku 2012 książką „Kłamca 4: Kill’em all”.

Moim zdaniem książka definitywnie należy do tych dobrych, wartych przeczytania. Lektura lekka, łatwa i przyjemna, czyta się ją dość szybko. Loki zostaje powołany na służbę u anielskich braci, wykonując wyroki na Bogach pogańskich. Jego urok osobisty i zachowanie sprawiły że od razu polubiłam tę postać mimo jego ostrych  dowcipów. Książka idealna na spokojne popołudnia lub wieczory.

Opis książki:

Odkąd nie ma Boga, anioły nie grają fair. I to tłumaczyłoby obecność Kłamcy...

Ocalony po szturmie na Valhallę Loki – adoptowany syn Odyna, patron oszustów i zdrajców – postanawia przystać do zwycięzców i staje się anielskim chłopcem na posyłki.

Szybko jednak okazuje się, że w świecie, gdzie zabłąkane, mitologiczne bóstwa bratają się z piekielnymi demonami, niezwykłe zdolności boga kłamstwa służyć mogą znacznie ważniejszym celom. Wyćwiczone sztuczki doskonale dezorientują wroga, a bezwzględność i pogarda wobec regulaminów i zasad czynią go naprawdę groźnym przeciwnikiem zła i występku. Tak przynajmniej sądzą archaniołowie, coraz bardziej zależni od pomocy nowego sojusznika. I może mają rację…

Ale Loki ma własne plany.