4. Recenzja 'Mężczyźni którzy nienawidzą kobiet" S. Larsson

O autorze – Stieg Larsson był szwedzkim dziennikarzem i autorem powieści kryminalnych. Dwukrotnie zdobył skandynawską nagrodę Szklanego Klucza. W młodości działał w partii komunistycznej. Niestety nagle zmarł na atak serca 9  listopada 2004 roku, tuż przed ukazaniem się pierwszej części trylogii Millennium. W 2008 roku był drugim najlepiej sprzedającym się autorem na świecie (zaraz po Khaledzie Hosseinim)

„Mężczyźni którzy nienawidzą kobiet” to pierwsza książka  Stieg Larsson’a z cyklu „Millennium”. Nie ukrywam jest to dość opasły tom, ponad sześćset stronnicowy opisujący historię która na pewno długo zapadnie mi w pamięci. Nic ani nikt nie jest w stanie przenieść jej na duży ekran, jedynie wybitni pisarze potrafią pisać z taką dbałością o szczegóły. Na pierwszym planie mamy tajemnicę zniknięcia młodej kobiety w 1966roku. Dziewczyna miała 16 lat, przepadła bez śladu, a najbardziej niepokojący jest fakt, iż nigdy nie odnaleziono jej ciała. Mikael Blomkvist (dziennikarz śledczy) otrzymuje zlecenie by rozwikłać tę zagadkę.

Książka bez wątpienia nie należy do łatwych. Jest mroczna, niekiedy szokująca. Potrafi zabrać czytelnika w najciemniejsze kręgi ludzkiego umysłu.

Opis książki:

Mikael Blomkvist, skazany za zniesławienie dziennikarz pisma „Millennium”,  ma rozwikłać zagadkę kryminalną sprzed czterdziestu lat. Pomaga mu w tym Lisbeth Salander, młoda, intrygująca outsiderska i genialna hakerka. Wspólnie wpadają na trop mrocznej historii rodzinnej.

„Wyjątkowa... Witaj wśród nieśmiertelnych, Lisbeth Salander!”
– Mario Vargas Llosa

Ekskluzywna edycja w twardej oprawie to gratka dla fanów Stiega Larssona i idealny prezent dla tych, którzy jeszcze nie mieli szansy poznać Lisbeth Salander, „jednej z najbardziej fascynujących bohaterek we współczesnej literaturze” („San Francisco Chronicle”).